Філософія та література
Спроба пізнати себе через живу розмову з класиками світової літератури та філософії
9 лекцій
Спецтема
Література
Про курс
Про що може розповісти література? Яким би не було розмаїття жанрів, стилів та образів, усе зводиться до одного – до людини. Через історії ми пізнаємо і розкриваємо себе. Під час курсу ми побачимо, як багато література може розповісти нам про нас самих, та де пролягає межа між філософією та літературою. Ми заглибимося у праці письменників, що порушували філософські проблеми, і обговоримо праці філософів, які вдавалися до літературної форми. Адже найцікавіші відкриття часто відбуваються на перетині дисциплінарної строгості та літературної образності.
“Розуміння себе, своїх думок та емоцій – це завжди розмова. Я пропоную розмовляти з класиками – людьми, яких від нас віддаляють сотні й тисячі років та кілометрів. Чому? Бо найкраще себе розумієш у подорожі. У зустрічі з тим, хто на тебе не схожий. Або, попри таку несхожість, виявляється дуже близьким.”
Володимир Єрмоленко, лектор курсу
Що ви отримаєте від курсу?
Більш глибоке усвідомлення власних цінностей, переконань і почуттів
Знайомство з ідеями найвідоміших філософів та письменників
Досвід ведення інтелектуальної дискусії у дружньому товаристві

Програма курсу
Програма курсу
1 ЛЕКЦІЯ.........Розум та емоція
Теми: Філософія та література: чому це пара? Розум та емоції: вороги чи партнери? Концепт та історія (story): як вони пов'язані? Як письменники стають геніальними філософами і навпаки. Філософія та література як робота над собою. Перетворення вад на переваги. Що таке траєкторія життя? Огляд тем курсу.
2 ЛЕКЦІЯ.......Далекість і близькість
Теми: Чому ми прагнемо близькості? Чому далекість може бути позитивною. Далекість і близькість як метафори культури. Щирість та маска. Проблема трансцендентності

Джерела: Данте, «Божественна комедія». Д.Г. Лоуренс, «Коханець леді Чаттерлей». Мадам де Лафаєт, «Принцеса Клевська». Марґеріт Дюрас, «Коханець». Жан-Жак Руссо, «Сповідь». Е.Т.А. Гофман, оповідання.

Епохи: середньовіччя, бароко, романтизм, символізм, постмодернізм.
3 ЛЕКЦІЯ.........Насолода і страждання
Теми: Чи можна «правильно» страждати? Чи може страждання бути позитивним? Чи може насолода бути шляхом до вищої мети? Гедонізм та аскетизм в культурі: хвилі та цикли. Мазогедонізм. Гедоністична і мазохістична модернізація. Чи може щастя бути єдиною метою?

Джерела: Леопольд фон Захер-Мазох: «Венера в хутрі», «Дон Жуан з Коломиї», Джакомо Казанова: «Історія мого життя». Новаліс, «Фрагменти». Володимир Винниченко, «Хочу!». Марко Вовчок, «Народні оповідання». Деніел Ґілберт, «Спотикаючись об щастя».

Епохи: рококо, романтизм, постромантизм.
4 ЛЕКЦІЯ........Свобода і відповідальність
Теми: Що важливіше: свобода чи відповідальність? Що краще: брати на себе чи скидати з себе? Філософія повернення та філософія стрибка. Психоаналіз батька та психоаналіз сина. Верблюд Ніцше та Оґр Мішеля Турньє.

Джерела: Фридрих Ніцше, «Так казав Заратустра». Мішель Турньє, «Вільшаний король». Зиґмунд Фройд, «По той бік принципу насолоди». Сабіна Шпільрайн, «Деструкція як причина становлення». Ромен Ґарі, «Обіцяння на світанку». Еміль Ажар, «Життя попереду», Володимир Винниченко, «Записки кирпатого Мефістофеля»

Епохи: філософія життя, психоаналіз.
5 ЛЕКЦІЯ.......Релігія і Бог
Теми: Бог як культурний персонаж. Монотеїзм та політеїзм. Ренесанс і тілесність Бога. Бароко і присутність Бога. Класицизм і правила Бога. Романтизм і емоція Бога. Чи правий Ніцше в його атаці на християнство? Що таке атеїзм 2.0? Що таке секуляризація і чому вона важлива для релігії?

Джерела: Данте, «Божественна комедія». Тереза Авільська, історія її життя. Христос Мікеланджело і Христос П'єтро Аретіно. Берніні і «Екстаз святої Терези». Ніцше, «Ecce Homo». Ален де Ботон і «атеїзм 2.0», Ерік-Еммануель Шмітт, «Оскар і рожева пані»

Епохи: середньовіччя, ренесанс, бароко, філософія життя, сучасність.
6 ЛЕКЦІЯ........Любов та еротика, жінки і чоловіки
Теми: Що таке сонячна еротика? Що таке темна еротика? Що таке ерополітика і чому вона шкідлива? Образ Дон Жуана в культурі – Тирсо де Моліна, Мольєр, Моцарт, Гофман, Леся Українка. Образ «фатальної жінки» в культурі. Що таке патріархальність в літературі? Жінка обожнювана і зневажена: кейс Альми Малер.

Джерела: Казанова, «Історія мого життя». Тирсо де Моліна, «Севільський ошуканець». Леся Українка, «Камінний господар». Артур Шніцлер, «Сновидна новела». Альма Малер, мемуари. Юрій Косач «Володарка Понтиди».

Епохи: бароко, рококо, романтизм, fin de siècle, ХХ століття.
7 ЛЕКЦІЯ..........Насильство та ніжність
Теми: чому люди люблять насильство? Що таке романтизація насильства? Чому люди хочуть іти на війну? Що таке ніжність? Чи може тендітність (fragility) бути чеснотою? Європа як проєкт звуження простору для насильства.

Джерела: Аґатон, «Молоді люди сьогоднішнього дня». Джозеф Конрад, «Серце темряви». Чак Поланік, Fightclub. Софія Андрухович, «Амадока», Джонатан Літтел «Ласкаві», Маріанна Кіяновська, «Бабин Яр. Голосами»

Епохи: fin de siècle, Друга світова війна, сучасність.
8 ЛЕКЦІЯ..........Література і політика
Теми: Чому слова можуть вбивати? Чому письменники і філософи часом підтримують тоталітаризм? Що таке фашизм, нацизм, расизм та комунізм? Чи можуть вони повторитися?

Джерела: Джордж Оруел, «1984», Леон Фейхтванґер, «Москва в 1937», Андре Жид, «Повернення в СРСР», Артур Кестлер, «Темрява опівдні», Мирослав Маринович «Всесвіт за колючим дротом»

Епохи: ХХ і ХХІ століття.
9 ЛЕКЦІЯ.........Україна та Європа
Теми: Європа як звуження простору для насильства. Україна: «незавершений проєкт» звуження простору для насильства. Україна і латинська культура. Україна і Рим. Україна і романтизм. Україна і просвітництво. Україна і ХХ століття. Європа та Україна сьогодні. Підсумки.
Як буде проходити курс
9 лекцій, кожна лекція тривалістю 1,5 години
Після оплати ви отримаєте лист з посиланням на особистий кабінет, куди будуть завантажені відео лекцій
Ви можете переглядати курс з моменту його появи в особистому кабінеті у зручний для вас час. Доступ до курсу буде відкритий для вас протягом року

Тривалість курсу
Особистий кабінет
Доступ до лекцій
Лектор
Володимир Єрмоленко
Лектор
Філософ, письменник, журналіст, доктор політичних студій (Франція), кандидат філософських наук (Україна), директор з аналітики "Інтерньюз-Україна", старший викладач НаУКМА. Автор книг "Далекі близькі" (2015), "Ловець океану" (2017), "Плинні ідеології" (2018), "Оповідач і філософ" (2011). Головний редактор UkraineWorld.org. Член PEN-Ukraine, член наглядової ради Українського інституту при МЗС України, член правління МФ "Відродження".
Придбати курс

Вам може сподобатись
Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Ваше ім`я
Ваша електронна адреса
Ваш телефон